Pressemeddelelser

 

Udstillinger

Motorvejens hemmeligheder

Verdensrummets Mekanik

Læs om Kroppedals nye særudstillinger i 2009

Nyheder

Fra 4. april har museet åbent kl. 12-16 weekender og helligdage.

Kroppedal overtager driften af Ishøj Lokalhistoriske Arkiv

Den gode historie - bogen om Zakarias Nielsen er kommet

Kulturjagt.dk - børn formidler historien

Nyt på hjemmesiden

Læs om Anstalten i Herstedvester og andre historiske steder i Albertslund

Arkæologisk leksikon

Frederikssundmotorvejen

Fredede fortidsminder: Her vogter vi

Udgravninger og fund online

Når arkæologi bliver spændende

Kroppedals arkæologer har travlt. Nu hvor foråret endelig er kommet står bygherrerne i kø for at få foretaget de nødvendige arkæologiske udgravninger. Således er der i de sidste dage foretaget afsluttende udgravninger af en række grave ved Ryget Skovby i Værløse. En af dem indeholdte brændte hundeknogler og en anden et meget flot og velbevaret grønt glas. Men det særlige og interessante er dog, at der havde været nogen i den ene grav - før arkæologerne.

Arkæologi er ofte som en spændende detektivhistorie, den starter lidt halvkedeligt og trivielt, men så begynder sporene at dukke op, og ikke alt er, som det ser ud til. Sådan er det også i Værløse. Her blev der først lokaliseret et større antal hustomter fra oldtiden, få daterende oldsager i husene og en del affaldshuller med mange potteskår. Men så dukkede der en række brandgrave op, hvoraf en indeholdt brændte hundeknogler og en anden sandsynligvis brændte knoglerne fra et menneske.

Brutale gravrøvere

De mange hustomter og de ret specielle brandgrave gav arkæolog Tom Giersing, der leder udgravningen, blod på tanden, og ret hurtigt blev der lokaliseret to jordfæstegrave. Den ene er næsten væk, kun bunden er tilbage. Den anden derimod er mere velbevaret. Den afdøde er blevet begravet i en stor egetræs stamme som er blevet kløvet på langs og derefter udhulet. Kisten har stået i et 2 gange 4 m stort stenbygget kammer.

Den afdøde havde som det var skik og brug, fået gaver med sig i døden. Et meget fornemt facetslebet og næsten 20 cm højt glasbæger samt tre flotte udformede lerkar. Glasbægeret er oprindelig fremstillet i det østlige Romerriget omkring 350 e. Kr. Glasset er sjældent og er kun fundet i to andre grave i Danmark.

En person, der har fået så fornem en gave med sig i graven, nøjes normalt ikke med det, men har ofte også fået genstande af guld og sølv med sig.

Men der var ingen guld-, sølvsmykker eller for den sags skyld ret meget af den afdøde tilbage i graven. Midt i graven var der nemlig et stort hul, der viser, at graven er blevet plyndret i oldtiden, formentlig kort tid efter, at den er blevet lukket. Kraniet af den døde lå stadig i graven, mens resten af kroppen var væk. Røverne har brutalt revet den afdøde ud af graven, taget de smykker, som den døde havde på sig, hugget hovedet af liget og smidt det ind i graven igen. Men glasset og lerkarrene har røverne overset. Antropologiske undersøgelser vil vise, om den gravlagte er en mand eller kvinde, og hvordan hovedet er blevet adskilt fra kroppen.

Det flotte glas er nu i konservatorernes kyndige hænder. Derefter vil det blive udstillet på Værløse Museum.

Kroppedal Museum - Kroppedals Allé 3 - 2630 Taastrup - Tlf. 43 30 30 00 - Fax: 43 30 30 03 - email: kontakt@kroppedal.dk
Opdateret 25.01.2009
Åbningstider: tirsdag - fredag 10-16, lørdag, søndag og helligdage 14-17, mandag lukket. Gratis adgang